שמנים אתרים לטיפול בתינוקות

השימוש בשמנים בטיפול היומיומי בתינוק, מביא את מתנותיה של אמא אדמה, מחבר אותך בחזרה על הידע העתיק של כל התרבויות ואל חוכמת הלב. השימוש בשמנים אתריים מחייב אותנו להיות קשובים לתינוקינו, לשים לב לאותותיו, אילו ריחות הוא אוהב ואילו לא. 

שמנים המומלצים לתינוקות: שמני בסיס – שקדים, קלנדולה, זרעי ענבים, מקדמיה ושקדים. במקרים של עור יבש במיוחד גם שמן זית ושמן שומשום. שמנים אתרים – לבנדר, הדס, רוזווד, רוז, קמומיל רומאי, אקליפטוס רדיאטה ושומר מתוק.

שמן לעיסוי תינוקות עיסוי תינוקות
עיסוי התינוק היא חוויה לגוף, ללב ולנפש, הן עבור התינוק והן עבור ההורה. על היתרונות הבולטים של העיסוי, פרסמתי מאמר בעיתון זה באוגוסט 2008. המעוניינים לקבלו מוזמנים לפנות אליי בדוא"ל.
הכנת שמן לעיסוי תינוקות היא פשוטה מאד: הכניסו לבקבוק מזכוכית כהה 50 סמ"ק מאחד משמני הבסיס המומלצים (ניתן גם לערבב למשל מעט שמן קלנדולה עם שמן שקדים) והוסיפו 5 טיפות שמנים אתריים: 3 טיפות לבנדר ו-2 טיפות קמומיל רומאי. הקמומיל הרומאי הוא שמן יקר למדי, ואפשר להחליפו ב-2 טיפות של שמן אתרי רוזווד.
ככל שהתינוק גדל, אפשר להוסיף לרשימה שמנים נוספים, בהתייעצות עם ארומתרפיסט מוסמך.
ליחה ונזלת 
נזלת וליחה הן תופעות שכיחות מאד אצל תינוקות, בכל עונות השנה, ולא רק בחורף.
הוסיפו 5 טיפות של שמן הדס או אקליפטוס רדיאטה למכשיר אדים חמים. מכשיר אדים קרים אינו מתאים, מכיוון שהוא מפיק רק לחות, ללא חום הדרוש לצורך פירוק השמנים. לא מומלץ לטפטף שמן אתרי על הסדין/בגד של תינוק צעיר מ-9 חודשים, כי ההשפעה חריפה מידי. מומלץ להפעיל את מכשיר האדים בזמן השינה. שאיפת האדים עם השמן האתרי מסייעת בדילול הליחה והרחקתה ובפתיחת דרכי הנשימה. מגיל שנה אפשר להעלות את המינון עד ל 10 טיפות במכשיר אדים.
דרך נוספת להקלה על נשימת התינוק היא למהול טיפה אחת של שמן הדס או איקליפטוס רדיאטה בכף שמן בסיס אל תוך האמבט שלו. האפקט יהיה דומה לאינהלציה ויפתח את דרכי הנשימה של התינוק המצונן.
מגיל 9 חדשים (בתנאי שהתינוק במשקל מתאים לגילו) ניתן לעסות את החזה בדרך הבאה: מלאו את כף ידכם בשמן בסיס, טפטפו לתוכה טיפה אחת של שמן אתרי הדס או אקליפטוס רדיאטה ועסו את בית החזה והגב של התינוק.

גזים וקשיים במערכת העיכול
אני מניחה שרוב ההורים חוו לילות ארוכים עם תינוק צורח מכאבי בטן, כשהם אובדי עיצות. קצרה היריעה מלמנות את הסיבות לכאבי הבטן של תינוקות צעירים. הרפואה הקונבנציונאלית מסבירה זאת בחוסר בשלות של מערכות הגוף, ביניהן מערכת העיכול. אין ספק שמערכת העיכול של יילודים אינה בשלה כשל ילד בן שנתיים. יש המשווים בין תינוק המגיח לאוויר העולם, ליומו הראשון של ילד בכיתה א': קשיי הסתגלות, חששות, חששות ההורים, כל אלה נותנים אותותיהם במערכת העיכול הצעירה. מערכת העיכול מבטאת את הדרך שבה אנו, תינוקות ומבוגרים כאחד, "מעכלים" את העולם, ולא רק את המזון. יש כאלו שמסתגלים במהירות, בעוד שאחרים נזקקים לפרק זמן ארוך יותר ותיווך או עזרת ההורים.

טיפים להקלת כאבי בטן
העצה החשובה ביותר היא סבלנות, נינוחות ואהבה. קחו כפית שמן זית וחממו את השמן בחום ידיכם כדקה. טפטפו לתוכה טיפה אחת של שמן שומר מתוק (sweet fenel) ועסו את הבטן של תינוקכם בתנועות סיבוביות בכוון השעון. זהו כוון תנועת המעיים (פריסטלטיקה). אם התינוק סובל משלשול, עסו נגד כוון השעון.

בזמן הטיפול בתינוק החולה, חשוב להקדיש את תשומת ליבכם לריפוי. אנרגיית הריפוי תעבור דרך ידיכם אל תינוקכם. שאפו מלוא ריאותיכם אוויר, עצמו לרגע את עיניכם ומקדו את תשומת ליבכם מן הלב שלכם אל תינוקכם. ניתן לדמיין שידיכם הופכות ל"מוליך" עבור אנרגיית הריפוי. ככל שתאמינו ביכולתכם לסייע לילדכם, כך תועצם יכולת הריפוי שלכם.

השימוש בשמנים אתריים אינו תחליף לאבחון וטיפול רפואי במקרים אקוטיים, אך בהחלט יכול למנוע מחלות, לחזק את המערכת החיסונית ובכך לסייע לתינוק להתמודד עם מצבים של חוסר איזון.
שמנים אתריים יכולים לסייע לתינוקות במצבים רבים נוספים, כגון סטרידור, חום גבוה, תפרחת חיתולים, דלקות אזניים חוסר שקט ועוד. מומלץ להתייעץ עם ארומתרפיסט/ית מוסמך/ת.

כמה מילים על זהירות ובטיחות
בחנויות למוצרי תינוקות נמכרים שמנים רבים לעיסוי תינוקות. רוב השמנים הללו הם על בסיס מינרלי, דהיינו – נגזרות של נפט. אני ממליצה לעסות תינוקות בשמנים על בסיס צמחי בלבד. עד גיל שישה שבועות מומלץ להשתמש בשמן צמחי נקי, ללא שמנים אתריים.

הדעות חלוקות לגבי שימוש בשמנים אתריים אצל תינוקות צעירים מאד. יש הטוענים כי אין להשתמש בשמנים אתרים לפני גיל שנה עקב העדינות והרגישות של כל המערכות הפיזיולוגיות של התינוק.
מניסיון שלי, אם מקפידים להשתמש בשמנים שפעילותן עדינה במינונים נמוכים ומיהול נכון, לא רק שלא נגרם נזק, אלא התועלת רבה. כמו על מבוגרים, גם על תינוקות, השפעת השמנים האתריים היא פיזית, נפשית ואנרגטית ומסייעת לחיזוק המערכת החיסונית של התינוק.
תינוק שבכל זאת פיתח תגובה העשויה להעיד על רגישות לשמן אתרי, יש למרוח מעט שמן קלנדולה נקי על האזור.

בקליניקה "נתיב לריפוי" ניתן להזמין שמן לעיסוי גוף התינוק ומשחה לטוסיק לטיפול יומיומי ולטיפול בתפרחת חיתולים.

 

השימוש בשמנים באחריות הקורא בלבד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

three × 5 =

דילוג לתוכן