צ'אקרת השורש

צ'אקרת השורש, המכונה גם צ'אקרת הבסיס היא הראשונה מבין המרכזים האנרגטיים (צ'אקרות) בגוף האדם.

מהן הצ'אקרות וכיצד הן פועלות?
במאמר הראשון בסדרה –  צ'אקרות – לא לרוחניים בלבד, הסברתי שהצ'אקרות (גלגל אנרגיה בסנסקריט) הן מרכזים אנרגטיים, המתפקדים כשנאים הממירים אנרגיה יקומית (מן השמש בעיקר) לגוף הפיזי, באמצעות הבלוטות של המערכת ההורמונלית.

כל צ'קרה מחוברת לבלוטה אחת או יותר, המפרישה חומרים כימיים. הבלוטה "מתרגמת" את האנרגיה המופשטת שהצ'קרה מקבלת, לשפת החומר ומפיצה אותה אל הגוף. דרך תהליך התמרה זה, אנו חווים את העולם בדרך הייחודית לכל אחד מאיתנו, חשים, מרגישים וחושבים.
הצ'קרות, בהיותן גופים אנרגטיים, נמצאות בגופים האנרגטיים ולא בגוף הפיזי (הסבר קצר על הגופים האנרגטיים במאמרי ריפוי הוליסטי – כיצד זה פועל?).

בגופנו שבעה מרכזים אנרגטיים עיקריים, ומרכזים קטנים רבים. למעשה, כל "צומת" בגוף, כל מפרק וכל מקלעת עצבית, הם מרכז אנרגטי. שבעת המרכזים הגדולים ממוקמים לאורך עמוד השדרה, מעט לפני החוליות, החל בעצם העצה ועד מעבר לקודקוד. צ'אקרות_

בצ'קרה קיימת זרימה מעגלית של אנרגיה, בתדר אפייני המתבטא בצבע, לפי אורך הגל הייחודי. הצ'קרה אם כן נמצאת כל הזמן ברטט מסוים, הקובע את כמות האנרגיה שאנו מקבלים ומשדרים. כמו התבגרותו של האדם, גם הצ'קרות מתפתחות יחד איתנו.

כל צ'קרה אחראית על תפקודם התקין של איברים או מערכות ספציפיות, יש לה היבטים נפשיים, רגשיים ורוחניים ייחודיים.

ד"ר קארולין מיס (Caroline Myss) , חוקרת חלוצה בתחום רפואת האנרגיה, מרחיקה ואומרת שלכל צ'קרה יש אמיתה קדושה ושעורים ייחודיים שהיא מלמדת, המהווים לקחי חיים.

מה זה צ'אקרה חסומה?
לא אחת שמעתי את המושג "צ'קרה חסומה". למעשה צ'אקרה אף פעם לא חסומה (אילו הייתה חסומה לא הייתה עוברת אנרגיית חיים לכל האברים שמתחתיה), אלא יכולים להופיע בה שיבושים אנרגטיים, ירידה או עליה בתדר, כך שהצ'קרה תעבוד בחוסר או בעודף אנרגטי, מה שייצור אצלנו שיבושים פיזיים, נפשיים או רוחניים.

צ'אקרת הבסיס, או – השורש (מולדהארה):
מיקום: אזור חיץ הנקבים (בין אברי המין החיצוניים לבין פי הטבעת).

צ'אקרת השורש
צ'אקרת השורש

צבע: אדום.
בלוטות הורמונאליות רלוונטיות: שחלות ואשכים (יש המיחסים את השחלות לצ'קרה השנייה).
יסוד: אדמה.
עקרונות בסיס: כוח רצון לקיום והישרדות.
לקחי חיים: שעורים הנוגעים לעולם החומר (הישרדות, כסף, יצרים בסיסיים)
אמיתה: כולם אחד הם.

צ'קרת הבסיס, או – צ'קרת השורש, כשמה כן היא – מהווה את הבסיס לקיומנו בעולם הפיזי, הבסיס לבריאותנו הגופנית והנפשית.

משמעותה של צ'אקרת הבסיס
צ'אקרת הבסיס מתפתחת בחמש השנים הראשונות, שנים בהן התינוק הגדל לפעוט ולילד, מוזן פיזית ורגשית מהוריו. הדרך בה ניגע ונלטף את ילדנו, המזון שנכין עבורו, ההקשבה לצרכיו והסביבה הרגשית אותה אנו מספקים לילדינו תשפיע רבות על יכולותיו בהמשך ועל יציבות הצ'קרה.
זוהי הצ'קרה של הכוח השבטי. אין הכוונה רק לסמליות של המשפחה, אלא במובן הרחב יותר, ביכולת לשאוב כוחות מן ההשתייכות לקבוצה, באמונות שאנו מפתחים בקשר למשפחה ומסורת. היציבות הרגשית תצמח מן היחידה המשפחתית והסביבה החברתית המוקדמת.

קשר צ'אקרת השורש לגוף הפיזי:
עמוד שדרה, פי טבעת, עצמות, דם, רגליים, חמשת החושים, מערכת החיסון.
מבחינה סמלית, מערכת החיסון עושה לגוף הפיזי מה שהכוח השבטי עושה לקבוצה: היא מגינה על הגוף כולו מפני השפעות חיצוניות שעלולות להזיק.

האתגר של צ'קרת הבסיס

כמו כל דבר, יש גם מכשולים בדרך: האמונות השבטיות שאנו רוכשים מן הסביבה בה אנו גדלים, חלקן אמת וחלקן תעתוע. חלקן מכילות ערכים נצחיים כגון מוסר צדק וכבוד הדדי וחלקן הן צרות אופק ומטרתן לשמר את השבטים נפרדים זה מזה ובכך מופרת האמיתה "כולנו אחד הם". האתגר שלנו כבני אדם, הוא לראות מעבר לתעתוע ולחפש את הרמה העמוקה יותר של האמת.

כשצ'קרת הבסיס מאוזנת, נרגיש מלאי חיים, נחוש יציבות פיזית ורגשית בסיסית, נחוש את החיבור לגופנו, נהיה בעלי אינסטינקטים ויצרים בריאים, נחוש שפע חמרי, ובאופן כללי, נרגיש שהחיים טובים ומיטיבים ונרגיש שיש לנו יכולת להתמודד עם טלטלות החיים. כאשר צ'קרת הבסיס מאוזנת, נרגיש חיבור חזק אל הטבע בכלל ואל האדמה בפרט.
ביטויים של חוסר אנרגטי בצ'קרת הבסיס: עייפות פיזית ו/או נפשית, אנמיה, ירידה בתאבון, ירידה ביכולת החיסונית של הגוף, כאבי גב (בעיקר גב תחתון), טחורים, פיסורה, עצירות, ירידה ממושכת בחשק מיני וקשיים בתפקוד מיני, קשיי פרנסה ממושכים, דיכאון, פחדים הישרדותיים, פחד נטישה.
ביטויים של עודף אנרגטי בצ'אקרת הבסיס התמקדות לא-פרופורציונאלית בצרכים בסיסיים כגון אוכל, כסף ומין, חוסר שקט, חוסר סיפוק מן החיים, זעם כאשר רצונותינו אינם מתמלאים, כפייתיות, כוחנות, גידולים בעמוד שדרה ופי הטבעת.

תרגיל לאיזון צ'אקרת הבסיס:
שבו בנוח, או עמדו זקוף אך ללא מתח, פיסוק כרוחב האגן, עדיף על אדמה או דשא. עצמו עיניים ונשמו עמוק. דמיינו שאתם שולחים שורשים מכפות רגליכם, אם אתם עומדים, או מאזור הישבן אם אתם יושבים, אל האדמה. עם כל נשימה, העמיקו והרחיבו את השורשים בדמיונכם. חושו וגם הביעו בקשה, לקבל כוחות חיים מן האדמה, שיזינו ויאזנו את כל ישותכם. שהו מספר דקות בהקשבה אל הנשימה ואל החיבור אל האדמה. הביעו הסכמה פנימית להיות מוזנים, להקשיב לצורכיכם הפיזיים, הנפשיים והרוחניים.

המאמר הבא: צ'קרת המין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

eighteen + thirteen =

דילוג לתוכן