להגשים חלום בעזרת מקלעת השמש

(מאמר רביעי בסדרה. למאמר הראשון לחצו כאן)

העצמה האישית שלנו מבטאת את היכולת להגשים חלום.

הצ'קרה השלישית נקראת "מקלעת השמש" (תרגום מלטינית: solar plexus) או manipura בסנסקריט.

מיקומה מתחת לסרעפת מלפנים, הגב האמצעי מאחור. צ'אקרות_
צבע: צהוב.
יסוד: אש.
בלוטות הורמונאליות: יותרת הכליה (adrenal, שולטת על וויסות רמת מלח ומים בגוף ועוזרת בהכנת הגוף לתגובה בשעת חירום), חלק מן הלבלב.
היבט פיזי: , קיבה, מעי דק, כבד, כיס מרה, מרכז עמוד השדרה.
עקרונות בסיס: עוצמה אישית, הכרת העצמי, האגו, כוח רצון, משמעת עצמית.
זוהי צ'קרת הרגשות ה"נמוכים": כעס, שנאה, טינה, קנאה, אך גם התלהבות המזינה את היצירה ושאפתנות.
אמיתה: כבד את עצמך.

השמש הפנימית
הצ'קרה השלישית היא האחרונה בטרילוגיה הפיזית של מערכת האנרגיה האנושית. זוהי השמש הפנימית שבתוכנו, המקור האחראי לחלוקת אנרגיה לכל הגוף, כמו השמש לכדור הארץ, ולכן זהו גם מרכז הכוח האישי שלנו. הצ'קרה השלישית היא מקור אנרגיה ההופך דמיון למציאות, אנרגיה לחומר. חלום מתגשם

עיקר ההתפתחות שלה הוא סביב גיל ההתבגרות. ההדהוד של הסולר פלקסוס מסייע בתהליך האינדיווידואליות שלנו, בבניית דמוי עצמי וביטחון עצמי.

היבטים פיזיולוגיים של מקלעת השמש
שמה של הצ'קרה לקוח מן האפיון הפיזי והאנרגטי כאחד. בפן הפיזי, זהו אזור של מקלעת עצבית.
העצב התועה (vagus nerve, העשירי מבין 12 עצבים היורדים ישירות מן המוח), שולח הסתעפויות אל הלב והראות, ממשיך ויורד בבית החזה עד שמתמזג עם מערכת העצבים האוטונומית.
המערכת הסימפתטית. מכינה את בעל החיים למצב מלחמה על החיים או בריחה (Fight or Flight). כאשר הסכנה חולפת, המערכת הפרה סימפתטית פועלת כדי להחזיר את הגוף לרגיעה.
המערכת הפרה סימפתטית עובדת גם במצבי מדיטציה, מסייעת בתהליכי החלמה, ואם לומדים לעבוד איתה בצורה מודעת, היא יכולה לשמור עלינו מפני הוצאת אנרגיה מיותרת, למשל במצבים של סערה רגשית. הקשר הפיזיולוגי בין האזור האנרגטי לבין התפקודים שאינם בשליטתנו המודעת, הופך את צ'קרת מקלעת השמש גם לאחראית על התפקודים של תת המודע הרגשי שלנו.

הביטוי האישי והביטחון העצמי
בפן האנרגטי, מקלעת השמש היא האזור העיקרי שדרכו אנו מקיימים אינטראקציה אנושית, קולטים את סביבתנו ומשדרים אליה דרך גלי המחשבות.
אם פיתחנו זהות אישית בריאה, הקול האינטואיטיבי שלנו, מה שנקרא "תחושת בטן", הופך למקור ההדרכה הטבעי והתמידי שלנו. התחושות שלנו כלפי עצמינו, יגדירו את איכות החיים שלנו ברמה הרגשית.
איננו נולדים עם דמוי עצמי גבוה או נמוך, אלא רוכשים אותו במהלך החיים, בדרך שבה אנו מתמודדים עם אתגרי החיים.
הצ'קרה השלישית אחראית על הדימוי הגופני שלנו. האם אני מרגיש חזק או חלש, יפה או מכוער?
אמנם כל מה שיש לנו בעולם החומר, כולל גופנו, הוא רק אשליה חולפת, אך ההשלמה שלנו עמם חשובה ביותר לצורך בגרות רוחנית.
לכן, באופן פרדוקסאלי, כאשר אנו משפרים את כוחנו הפנימי, למעשה אנו מגבילים את השליטה של העולם הפיזי על חיינו ומצליחים לנתב את חיינו טוב יותר.

כפי שאמרנו, התודעה היא הכלי העומד לרשותנו, על מנת להפוך אנרגיה למציאות. לשילוב של נשימה עם מודעות יש השפעה מאד חזקה על הפיכת אנרגיה למציאות. "כאשר אנו בוחרים להאמין במשהו, אנו מפיחים את נשימתנו באמונה זו ומעניקים לה סמכות" (ד"ר קרולין מיס).
ביטויים של חוסר איזון במקלעת השמש
חוסר איזון יתבטאו בנושאים הקשורים לאחריות אישית, דימוי עצמי, פחד מפני דחייה ורגישות יתר לביקורת, פחדים הקשורים ל"גילוי סוד", אגו בלתי מאוזן; צורך מוגזם בהכרה חיצונית עד כדי התנהגות מניפולטיבית על מנת לקבל את מבוקשנו מחד, או דמוי עצמי נמוך עד ביטול עצמי והסתגרות מפני החברה מאידך.
ביטויים פיזיים של חוסר איזון בצ'קרה השלישית יכולים לתת אותותיהם במחלות של הכבד, הקיבה, כגון אולקוס, אי סדירות ומחלות של דרכי עיכול עליונות.

איזון מקלעת השמש
כדי להזרים אנרגיה במקלעת השמש עלינו להשתמש בכוח המחשבה ובמודעות לנשימה. כאשר המוח המודע חושב שמשהו הוא אמיתי, הוא שולחת מסר אל התת מודע, המפעיל את המערכת האוטונומית. מחשבות שליליות גורמות למתח ופחד והתגובה של מקלעת השמש היא התכווצות. כאשר אנו נקלעים לסערה רגשית ומחשבות שליליות, אנו מבזבזים הרבה אנרגיה, משום שמקלעת השמש, אשר אמורה להיות מקור בכוח שלנו, נמצאת בחסך. זו גם הסיבה שלמחשבות חיוביות יש השפעה חזקה ומחזקת. משום שמחשבות חיוביות מזינות את מקלעת השמש וגורמות לה להתרחב. אז הגוף מגיב בהאטת קצב הלב, בתחושת נינוחות ובריאות ותחושה זו מועברת דרך התת מודע אל כל הגוף ומוקרנת החוצה.
תרגיל לאיזון מקלעת השמש
עמדו בנוחות אל מול השמש, עדיף בשעות הבוקר המוקדמות או אחר הצהריים המאוחרים. דמיינו כדור של אור בגודל כדור טניס בערך, באזור שמתחת לסרעפת. חושו את הכדור רוטט ומפיץ אור מכם החוצה וגם מחמם אתכם. נשמו מספר נשימות עמוקות. כעת בחרו תחושה חיובית שאתם רוצים להעצים ולייצב בגופכם ותודעתכם (כגון שמחה, אהבה, שלווה). דמיינו את המילה רוטטת יחד עם השמש הפנימית שלכם והרגישו כיצד כל מה שנמצא בהרמוניה עם המהות שבחרתם, מתחיל להמשך אליכם, אל המציאות של חייכם. הפיצו את האור הפנימי שלכם הפנימי אל העולם וראו את האור הפנימי של כל מי שנקרה בדרככם.

המאמר הבא: צ'קרת הלב – על אהבה, ריפוי וחמלה

One thought on “להגשים חלום בעזרת מקלעת השמש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

8 − one =

דילוג לתוכן