לבנדר – מלך השמנים

הלבנדר (בעברית, אזוביון), הינו צמח ממשפחת השפתניים, הנפוץ באגן הים התיכון, אפריקה ודרום מערב אסיה ובאירופה.

השם "לבנדר" מתייחס לרוב למין המוכר – האזוביון הרפואי (Lavandula angustifolia).
השמן האתרי המופק מעלי הלבנדר מכיל חומרים רבים, העיקריים שבהם הם לינלאול ולינליל אצטט. הוא מהווה אנטיביוטיקה טבעית, מחטא, מרגיע, מונע היוצרות צלקת, מעודד התחדשות תאים מהירה ויעיל כמעורר ולהקלת מצבי רוח.

לצערי, פעילות השמנים האתריים לרוב אינה מוכרת ברפואה הקונבנציונאלית, למרות מחקרים מדעיים רבים, אם כי ישנם בתי חולים שהתחילו להנהיג שימוש בשמנים אתריים לאחר ניתוחים ולידה.

מכיוון שמטפטפים את הלבנדר גם על פצעים פתוחים, חשוב להקפיד על שמן טהור ומשובח ממקור מהימן. אני ממליצה על לבנדר שמקורו בצרפת, אנגליה או בולגריה.

לבנדר - מלך השמנים
לבנדר – מלך השמנים

טיפול בכוויות בעזרת שמן לבנדר
את השימוש בשמן לבנדר לטיפול בכוויות ניסיתי על עצמי ועל בני משפחתי פעמים אין ספור ובכל פעם אני מתפלאת מחדש מעוצמת הריפוי ומהירותו.
אופן הטיפול:
מטפטפים מספר טיפות של שמן לבנדר נקי ישירות ומידית לאחר הכווייה (טפטוף מספר שעות לאחר כוויה מאבד את האפקט) לא שוטפים במים ולא מוסיפים שום חומר אחר. חוזרים על הפעולה 4 פעמים נוספות כל 15 דקות וממשיכים בטיפול עוד יומיים-שלושה פעמיים עד שלוש ביום. כאב הצריבה פוחת די מהר, אבל מה שהכי מפתיע הוא שהכווייה לא מפתחת שלפוחיות ולא נשארת צלקת. לעתים, אם הכווייה קלה, כבר כעבור שעתיים לא יהיה לה זכר.
במידת הצורך יש לחבוש את האזור בגזה מכותנה מרוחה בחמאת שיאה על מנת להגן מפני מגע על הכווייה.

המתואר נכון לכוויות קלות עד בינוניות (דרגה 1-2) מחפץ חם (תבנית שהוצאה מהתנור, מגהץ לוהט, מים רותחים, שמן חם ועוד). חשוב לפעול בשיקול דעת ולפנות לבית חולים במידת הצורך על מנת לאבחן את דרגת הכוויה. דרגת הכוויה תלויה בעומקה יותר מאשר בשטחה. כוויות חשמל עלולות להטעות, מכיוון שהנזק עלול להתפשט עמוק מתחת לעור. סיכון נוסף בכוויות הוא ההלם, שעשוי להתפתח רק מספר שעות לאחר התאונה. דרגת ההלם תלויה בשטח הכוויה.
לפיכך מומלץ להשתמש בשמן לבנדר מיידית אך בתבונה ובאחריות ולהקפיד לעקוב אחר סימני זיהום אפשריים.

טיפול בכוויות שמש בעזרת שמן לבנדר
הלכתם לים, שכחתם להימרח בקרם הגנה או נחשפתם לשמש שעות ארוכות ולא הרגשתם שעורכם הולך ונצרב. חזרתם הביתה למקלחת טובה ומנוחה. כאשר התעוררתם גיליתם כי נכוויתם כהוגן בכל בגב ובפנים. מצב מוכר?
מלאו את שקערורית כף היד בשמן שקדים/זית/זרעי ענבים/נבט חיטה ואם אין – פשוט שמן סויה/קנולה/חמניות מן המטבח. טפטפו לתוכו כמות נדיבה של שמן לבנדר, ומרחו היטב על האזור הצרוב. חיזרו על הפעולה כעבור שעה-שעתיים ושוב כעבור כשלוש שעות. למחרת חיזרו על הפעולה שלוש פעמים ביום.
אם פעלתם מיידית, סביר להניח שלא יתפתחו שלפוחיות, אך אין מן הנמנע שהעור יתקלף במהלך ההחלמה.

טיפול בחתכים ופצעים בעזרת שמן לבנדר
השימוש בלבנדר לחתכים תועד לראשונה על-ידי ממציא מכשיר הגילוח ג'ילט (King Camp Gillette) בשנת 1886. אני מטפלת בפצעים בעזרת שמן לבנדר מזה מספר שנים ועד היום הפצעים לא שטופלו כך לא פיתחו זיהום. לפני מספר שנים אף טיפלתי כך בפצע אמפטיגו ברגלו של בני, עם החלמה מהירה ומפתיעה, ללא אנטיביוטיקה.
אופן הטיפול:
שטפו את אזור החתך במים חמימים שהוספתם להם 5 טיפות לבנדר.
יבשו בעדינות עם פד גזה נקי, טפטפו 3 טיפות לבנדר על הפצע. במידת הצורך חיבשו בגזה סטרילית ופלסטר נייר ("מיקרופור") מעליה. אין להשתמש בפלסטר העשוי פלסטיק בצידו החיצוני או בתחבושת מחומר סינטטי. השאירו משבצת גזה קטנה חשופה, מעל החתך/פצע ללא פלסטר מעל לאוורור. אם הפצע פתוח או "רטוב" יש למרוח על הגזה, בצד הפונה אל הפצע, חמאת שיאה נקייה, כדי למנוע הדבקות של הגזה על הפצע.
טפטפו כל מספר שעות טיפת לבנדר על משבצת הגזה, כך השמן חודר לפצע וגם מהווה שכבת מגן מפני מזהמים. יש לחדש החבישה פעמיים ביום ולחשוף את הפצע לאוויר הנקי לאחר שלושה ימים, במידת האפשר.
פצעי אמפטיגו: יש לטפטף שמן לבנדר נקי ולחבוש עם גזה מכותנה מרוחה בצידה הפנימי בחמאת שיאה נקייה, למניעת העברת החיידק והידבקות. עם זאת, יש לעקוב בתשומת לב אחר הריפוי ושוב, כמו בכוויות, לשים לב שסימני הדלקת (כגון אודם או מוגלה) – נעלמים בהדרגה ואינם מחמירים. עם גילוי סימני החמרה יש לפנות מידית למרפאה.

לבנדר ומצב רוח
הלבנדר משמש כמחזק ללב, הן כמשאבה והן בתפקודיו האנרגטיים והרגשיים.
הרחת הלבנדר יוצרת תחושה מרעננת של "טוב על הלב".
הרחת לבנדר לאחר אוטם שריר הלב או ניתוח מעקפים מסייעת להבראה הנפשית ולהתגברות על תחושת חוסר האונים הנלווית למצבים אלו.
ניתן לנדוף 5 טיפות על מים חמים במבער וכן רצוי מאד לטפטף לבנדר בעדינות סמוך לאזור החתך הניתוחי.
הדפת לבנדר בשילוב מליסה (5 טיפות במבער) מסייעת למצבי דיכאון, למשל לאנשים שיצאו לגמלאות וחשים מיותרים. ריח הלבנדר ימריץ ויזרז מציאת תחביבים ועיסוקים חדשים.
כמובן, המלצה זו אינה תחליף לתמיכה רגשית מקצועית, אלא תמיכה בתהליך.

 

השימוש בשמנים על אחריותו האישית של הקורא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

three + nine =

דילוג לתוכן