יצירתיות ושמחת החיים שבצ'קרת המין

(מאמר שלישי בסדרה)

תארו לכם חיים מלאי שמחה, יצירתיות, עונג ומערכות יחסים בריאות

במאמרי על צ'קרת השורש דנתי במשמעויות של הצ'קרה הראשונה בהיותה הבסיס למערכת האנרגטית שלנו.
כדי להבין את הקשר בין המרכזים האנרגטיים, עלינו להבין תחילה שקיימת עלייה אנרגטית הדרגתית ככל שעולים ב"סולם" הצ'קרות. הצ'קרות מסודרות בסדר היררכי, כך שהיכולות והתפקודים של כל אחת מהן נבנים על יסודות הצ'קרה שמתחת לה.

הצ'קרה השנייה נקראת הצ'קרה הסקראלית (על שם sacrum, עצם העצה), או צ'קרת המין swadhisthana בסנסקריט). צ'אקרות_
מיקומה: שתי אצבעות מתחת לטבור, אזור אברי המין הפנימיים של האישה מלפנים, אזור עצם העצה (הסקרום) מאחור.
צבע: כתום.
בלוטות הורמונאליות: שחלות, לבלב.
היבט פיזי: מערכות המין הפנימיות (רחם, שחלות, חצוצרות, ערמונית), שלפוחית שתן, מערכת העיכול התחתונה, גב תחתון, אגן הירכיים. מפרקי הירכיים הן חיבור בין הצ'קרה ראשונה לשנייה.
יסוד: מים.
עקרונות בסיס: שמחת חיים, יצירתיות, מיניות, הנאה, אינדיבידואליות ומערכות יחסים. זהו מרכז האנרגיה הנשית, גם אצל גברים.
אמיתה: כבדו זה את זה.

גיל התפתחותי
האנרגיה של הצ'קרה השנייה מתחילה להיות ברורה ולהדהד סביב גיל שבע (אם כי מגיעה לבשלות רק לאחר גיל ההתבגרות). בגיל זה ילדים מבססים את קשרי הגומלין עם ילדים אחרים ועם מבוגרים, מפתחים ומתחילים להיות מודעים לאישיות שלהם, יוצרים וחוקרים את מערכות היחסים ואת השפעות הבחירה שלהם. סביבה המרבה לשפוט את הילד ולהציב בפניו דרישות שאינן תואמות את גילו או שימוש בעונשים כבדים, תגרום לילד לפתח אסטרטגיה פנימית של שקר על מנת למצוא חן ולעמוד בציפיות.

מערכות יחסים ואינדיבידואליות
זרימה טובה בצ'קרה השנייה תאפשר לנו לבנות מערכות יחסים שבבסיסן עומד כבוד הדדי ויצירתיות בפתרון קונפליקטים, תוך כדי התחשבות באחר מצד אחד, אך עמידה על עקרונות מצד שני. דרך מערכות היחסים שאנו בונים, אנו מגלים את נקודות הכוח וגם את נקודות החולשה שלנו. לכן גם נמשוך אלינו אנשים אשר דרכם אנו לומדים על עצמנו.
האנרגיה של השייכות השבטית בצ'קרה הראשונה מקבלת היבט דואלי בצ'קרה השנייה ומאפשרת לנו להתפתח מעבר לקולקטיב של השבט. "ניהול כוח הבחירה, עם כל ההשלכות היצירתיות והרוחניות שלו, הנו תמצית של ההתנסות האנושית" (ד"ר קארולין מיס), אולם המסתוריות שבזה היא שלעולם לא נדע את כל המשמעויות הנובעות מן הבחירה שלנו."
היציאה מעמדת הקרבן, התוקפן או המושיע אל המרחב של אדם חופשי במובן הרגשי, טמונות ביכולת שלנו להתבונן במערכות יחסים שלנו ממקום של צמיחה הדדית. ממקום המבין כי קונפליקטים הם מראה עבורנו להתבונן בשאלה מדוע זימנו את הקונפליקט הזה בחיינו ומה הוא רוצה ללמד אותנו.

הנאה ועונג
כפי שצוין, הצ'קרות מתפתחות אחת על בסיס השנייה. כך, אם הצ'קרה הראשונה מבטאת את מה שמציע לנו העולם הפיזי ואת היצרים והאינסטינקטים, הצ'קרה השנייה מבטאת את היכולת ליהנות מכל אלה, את שמחת החיים והיצירה. החל מהנאה מאוכל, דרך הנאה ממין, מכסף ומקשר.

מיניות
הצ'קרה השנייה אחראית על כל תפיסת המיניות שלנו וההבנה שביטוי מיני חשוב לא פחות מביטוי אינטלקטואלי או רוחני ושיש גם לו דרגות שונות עד לביטוי נעלה של חיבור אנרגיה נשית עם אנרגיה גברית למהות שלמה, לאיחוד רוחני בין הפן הזכרי והנקבי של האלוהות. במפגש הארוטי הגבוה, אנו מסירים את הגבולות, משילים את האישיות על מנת ליהנות מהוויה של חיבור שנחווה כהתעלות הרוח בגוף. אולם, על מנת להגיע לדרגות אלו יש ליצור מערכת יחסים יציבה הבנויה מאמון, פתיחות, הקשבה, קבלת האחר וכנות ובעיקר להשיל את הפחד.

כאשר צ'קרת המין מאוזנת, נוכל לחוות את האחר בנפרד ובשונה מאיתנו, אך בו זמנית נדע שבבסיסנו כולנו שווים ושתפקיד השונות לבטא פוטנציאלים שונים ואת החלקים השונים של הפאזל השלם.

רחם סימבולית ויצירתיות  

נקרא(ע)ת לאהבה / לב ארי פלג LionheArt  יצירה פראימלית - מפגשים וסדנאות. https://www.facebook.com/lionheartArt
נקרא(ע)ת לאהבה / לב ארי פלג
LionheArt
יצירה פראימלית – מפגשים וסדנאות.
https://www.facebook.com/lionheartArt

הצ'קרה השנייה היא "רחם" לכל הרעיונות שלנו. דרכה אנו הורים (מלשון הריון) את רעיונותינו ובאמצעותה אנו יולדים אותם. זוהי תעלת לידה פיזית וסימבולית כאחד. האנרגיה שלה מזינה את הרעיונות שלנו, אולם אנרגיה של פחד יכולה לגרום להפלה של רעיון חדש שטרם בא לידי מימוש. השאיפה וגם היכולת ליצור חיים מתבטאים בה.
כוח היצירתיות שבמרכז זה מלווה אותנו בכל היבטי החיים שלנו, החל בהוצאת רעיונות חדשים מן הכוח אל הפועל, דרך יצירתיות וגמישות במערכות יחסים, עם בני זוגנו, ילדינו, חברינו וכיוצא באלה. מדובר בעיקר בגמישות מחשבתית ולאו דווקא ביצירתיות אמנותית. ישנם אמנים עתירי רעיונות אמנותיים שהם מיטיבים לבטא ביצירתם, אבל הם מתקשים ליצור מערכות יחסים יציבות, ונכשלים במקומות שבהם נדרשת כנות או חסרים שמחת חיים.

ביטויים של חוסר איזון בצ'קרת המין
ביטויים אפשריים של חוסר איזון אנרגטי בצ'קרת המין: בעיות חוזרות בדרכי שתן, מחלות של אברי המין הפנימיים, קשיי פריון והפלות חוזרות, חוסר איזון ברמת הסוכר בדם, כאבים בגב תחתון, אי סדירות במערכת העיכול התחתונה, עכבות או הדחקות בכל מה שקשור בתפיסת המיניות, קושי להוציא אל הפועל רעיונות חדשים, תחושה של תקיעוּת בחיים, קושי בהסתגלות לשינויים, קושי ביצירת מערכות יחסים בריאות (בזוגיות, בעבודה, עם הילדים וכו'), חוסר אמפתיה כלפי האחר או, לחלופין – ביטול עצמי והזדהות מוחלטת עם קבוצה כדי איבוד הזהות האישית, חוסר שמחת חיים.
תרגיל

תרגיל
כאשר אנו בפתחה של שנה חדשה או תקופה חדשה בחיינו, מתחילים עבודה חדשה, בית-ספר חדש, רעיון שהבשיל ורוצה להיוולד, זה הזמן לפתוח את הצ'קרה השנייה:
עצמו עיניים לכמה רגעים והניחו ידיכם ברכות על הבטן, מתחת לטבור, כך שבהונותיכם והאצבע המורה בשתי הידיים סוגרות מעגל. נשמו מספר נשימות עמוקות. דמיינו שמתחת לידיכם גלגל אנרגטי של אור כתום מסתובב ביציבות ונינוחות. מקדו את התודעה שלכם במה שאתם רוצים שיקרה השנה, איזה שעור חיים או התפתחות אישית ברצונכם לעבור, מה אתם רוצים לשנות ולחדש בחייכם, הזכירו לעצמכם את מקורות יכולותיכם והעצימו אותן בדמיונכם. וזכרו: יצירת שינוי אמתי דורשת התמדה ואמונה בדרך.

תודה ללב ארי פלג על הסכמתו בשיתוף הציור "נקרא(ע)ת לאהבה". מוזמנים לבקר בדף הפייסבוק שלו https://www.facebook.com/lionheartArt

המאמר הבא בסדרה: הצ'קרה השלישית – הסולר פלקסוס – מרכז העצמה האישית

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

12 + five =

דילוג לתוכן