תהליך אם ובת

תהליך אם ובת

למערכת היחסים בין אם לבת יש כוח שמתקיים ומלווה אותנו כל ימי חיינו, גם לאחר שגדלנו והפכנו בעצמינו לאימהות, ואף לאחר מות אמנו.
בהתפתחות הקשר אם-בת טמון זרע של ריפוי, של שבטיות וחכמה עתיקה – היא חכמת המעגל. זוהי חכמה שאינה היררכית, אלא מברכת את מתנתה הייחודית של כל אחת למרקם החיים.
יחסי אם ובת יכולים להיות מקור לתמיכה, קירבה ועוצמה, אך עלולים גם להיות רקע למתחים כואבים. המתחים יהיו לרוב סביב מסע הבת לפרוש כנפיים ולמצוא את זהותה העצמאית, מול הצורך של האם להגן על בתה וגם להיות משמעותית עבורה. שני הצרכים, של זו וגם של זו, יפים ומובנים. אולם, לפעמים הדרך בה אנו מוצאות לבטא את הבקשות, היא כזו שלא מזהים את הבקשה האמיתית ונוצר ריחוק כואב.

תהליך של התקרבות מיטיבה בין אם לבת מכיל בתוכו גם זיכרונות כואבים של ילדות. הילדות של הבת וגם זו של האם שבות ועולות ומעניקות תובנות חדשות וריפוי.

אם המקבלת על עצמה להיות האמא לילדה שהייתה היא-עצמה ולרפא את פצעי ילדותה, תוכל להיות עצמאית ברגשותיה ולהיות מקור של אהבה ותמיכה עבור בתה, מבלי להיבהל ממסע החיים שעל בתה לעבור כדי לזכות במלוא עוצמתה כאישה.
כאשר את כבת מקבלת את האנושיות שלך עצמך, כאדם עם רגשות וצרכים לגיטימיים, ואת האנושיות של אמך, כאדם אוהב שעושה גם טעויות, מערכת היחסים שלכן עולה מדרגה והופכת להיות מסע מעצים של שתי נשמות, עבור עצמכן ועבור הדורות הבאים.

שינוי והתקרבות בקשר בין אימא ובת מצריך ראיית המצב מנקודת מבטה של זולתה. יחד עם זאת,  האם תמיד תהיה אם והבת תמיד תהיה בת, על כל המשתמע מכך.

בחיי האימהות שלי, אני מנסה להיות האם שהייתי זקוקה לה כילדה, נערה, וכאישה צעירה, ובו בזמן לזהות את צרכיהם של ילדיי ממני כאמם בכל רגע נתון, לזכור לברר אותם מולם ולסמוך על כנות תשובתם. לעיתים זה מבלבל ומאתגר אותי, בעיקר כאשר משהו בחייהם מציף בי פחד. ברגעים כאלה יש לי כאמא תפקיד כפול – להיות גם אמא של עצמי, של פחדי, כדי שאוכל להיות ארץ בטוחה עבור ילדיי.
עבורי האימהות היא חוויה עצומה של גדילה מתמדת תחת כנפי אהבה ללא תנאי.
יחסי אם-בת מציבים בפנינו מראות להתבונן פנימה. המראות הללו הן עבורנו הזדמנות לצמיחה.

אם ובת, בת ואם – אם אתן מחפשות עזרה ביחסים ביניכן, תמיכה בפתרון קונפליקט או שיפור התקשורת וההבנה, אני כאן כדי ללוות, לכוון, לפתוח ערוצי קירבה ואהבה חדשים שיעצימו את שתיכן, באווירה אמפתית וקשובה.

שם הפסל: פגישה. היוצר: רמי פלדשטיין ( הפסל נמצא בגן הפסלים של רמי בכניסה לישוב מנוף)

מה בתהליך?
חמישה מפגשים בני שעתיים. מפגש ראשון יחד, שני מפגשים פרטניים ושני מפגשים נוספים יחד.
מפגש ראשון: נתחיל מיצירת חזון משותף – איך הייתן רוצות לראות את היחסים ביניכן באופן המיטיב ביותר? זהו מפגש מרגש שמדשן את הקרקע המשותפת שלכן לצמיחה חדשה.
מפגש שני ושלישי – פרטניים (מפגש אחד עם כל אחת): נתחיל בשיחה שבה את פורסת את יריעת מערכת היחסים ביניכן מנקודת מבטך, ונמשיך לעבודה אישית בהרפיה, שמטרתה זיהוי ושחרור מטענים רגשיים לא מודעים שעולים ביניכן וחוסמים אותך בקשר ואף משפיעים על תחומי חיים נוספים.
מפגש רביעי וחמישי: אלה מפגשים משותפים, כאשר בכל אחד מהם ניתנת במה לאחת מכן לשתף מהלב והאחרת בהקשבה פעילה. במפגשים האלה נלמד, בעזרת תקשורת מקרבת, לשתף בכנות בלי שיפוט ולהקשיב בלי פרשנות, לתת אמפתיה, לשאול שאלות שנובעות מאכפתיות וסקרנות להכיר את העולם הפנימי זו של זו. עד אשר זו ששיתפה – תחושי שראו אותך עד הסוף, ועד אשר זו שהקשיבה –  תחושי שהצלחת להקשיב באמת, עם דקויות ההקשבה שהאהבה מבקשת, מבלי לערב את הפרשנויות שלך בתוך ההקשבה. זו הקלה גדולה לקבל הקשבה רק עבור עצמך. זה אתגר גדול ומספק להקשיב בלב שקט, בלי תגובתיות. אני אלווה אתכן בחמלה ואמפתיה ואחזיק עבורכן סביבה בטוחה ומאפשרת

בתום חמשת המפגשים נתבונן על התהליך יחד – מאין באתן, לאן הגעתן ולאן תרצו להמשיך בדרך הנפתחת בכל יום מחדש אל אופקים חדשים, אל הפוטנציאל היפה ביותר הקיים בשתיכן.

ומה אם אמי/בתי לא רוצה לבוא אתי?
את מוזמנת לתהליך אישי ומצמיח. אמנם לטנגו דרושים שניים, אך כשהאדם מתחיל לרקוד, מעגל הריקוד שלו מהדהד ומתרחב ואט-אט נפתחים מעגלים חדשים של טוב.


דילוג לתוכן